Home

Verner Panton stol auktion

Stockholms Auktionsverk Online 897106. VERNER PANTON, stol, Panton Chair Limited Edition Chrome, gjuten i polyuretanskum med kromliknande ytskikt. Vitra, Schweiz, 2018, höjd 83, sitthöjd ca 44 c Stockholms Auktionsverk Online 792361. VERNER PANTON, Panton chair, stolar, 4 st., Vitra, formgivna 1971, formpressad turkos plast, märkta i plasten Vitra, Verner Panton, total höjd ca 82 c Stockholms Auktionsverk Online 910353. VERNER PANTON, System 1-2-3, stol, 1900-talets andra hälft, modellen formgiven 1973, rund centralfot i formstöpt aluminium, klädsel i djuphäftad textil, tyg VERNER PANTON, Amoebe, fåtölj, Vitra, klädd i tyg med färg Truffle, etikettmärkt, höjd 82, sitthöjd 36 cm. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online. Dessutom gäller andra köpvillkor vid budgivning på varor på auktion på Stockholms Auktionsverk

Auktion Verner Panton Stockholms Auktionsverk Online

  1. Verner Panton föddes 1926 i Gamtofte i Danmark var en dansk inredningsdesigner och färgteoretiker. Verner Panton har blivit mest känd för Pantonstolen i plast i ett stycke, sina stormönstrade, färgstarka tapeter och för att han skapade den första uppblåsbara möbeln. Han bröt tidigt med den tid..
  2. VERNER PANTON, Hjärtestolen, Vitra. Denna vackra fåtölj har fått sitt namn efter sin hjärtliknande siluett. Fåtöljen formgavs 1958 av Verner Panton och förgyller vilket rum som helst. Kan användas som en solitär eller i grupp. Material: Stomme i rostfritt stål. Tyg: Tonus 54 dark red
  3. i Köpenhamn och arbetade ett par år på Arne Jacobsens ritkontor innan han etablerade sitt eget företag 1955. Han är omtalad för sin färgstarka och levande design samt sin utpräglade kärlek till plast
  4. Søg efter auktion eller lot. . Forside; Auktioner; Castenskiold Mad og Natklub; Stol Verner Panton
  5. Verner Panton, född 1926 i Gantofte på Fyn, död 1998, dansk inredningsdesigner och färgteoretiker. Verner panton studerade arkitektur vid Det Kongelige Danske Kunstakademi under bland annat ljusdesignern Poul Henningsen. Efter studierna arbetade Panton mellan 1950 till 1952 för Arne Jacobsen, bland annat i projektet med att skapa stolen Myran
  6. Stockholms Auktionsverk Online 914348. VERNER PANTON, Amoebe, fåtölj, Vitra, klädd i tyg med färg Truffle, etikettmärkt, höjd 82, sitthöjd 3

Auktion Verner Panton stol Vitra Stockholms

Auktion Verner Panton fåtölj Stockholms Auktionsverk

Verner Panton. (Danmark, 1926-1998) VERNER PANTON, stol, Vilbert för IKEA, 1993-94. 1900-tal. Pdf-skivor med ytskikt av melanin. Olika färger. Mindre bruksslitage med repor och mindre märken Verner panton stol Möbler SPARA pengar genom att jämföra priser på 54 modeller Läs omdömen och experttester Betala inte för mycket - Gör ett bättre köp idag Pantons berömda och epokgörande S-stol tillverkad i helgjuten plast liksom lampor av musselskal är bara några av dessa succéer. På 70-talet skördade Verner Panton lite av den ekonomiska framgång han hade uppnått och köpte ett hus i Schweiz och ett sommarhus i Hornbæk Verner Panton Stole hos PriceRunner SPAR penge ved at sammenligne priser på 55 populære modeller Gør den bedste handel nu

Verner Pantons Panton Chair är en riktig designklassiker. Den designades år 1960 och formen känns lika aktuell idag. Tillsammans med Vitra, utvecklade Panton en variant som var lämpad för serieproduktion. Denna stol var den första plaststol någonsin att produceras i ett stycke Offered; a set of 6 Pantoswing-LuPo chairs by famous designer Verner Panton. In good condition with normal traces of wear, here and there some paint stains that can still be removed and of course the wear and tear on the frames at the feet. Can be delivered within a radius of 100 km for €50, or for €100 for distances between 100 and 200 km. Delivery outside this radius by appointment or by.

Verner Panton - Vitra - Chair (1) - Panton S Chair Switzerland - After 2000 - Plastic 1 Vitra Verner Panton S chair Classic White This wonderful timeless Designer Chair is new in the box, includes papers of authenticity and is engraved with Verner Panton's signature, of course. In original Vitra box with stickers Width/Height/Depth: 50 x 83 x 61 cm seat height: 41 cm seat depth: 45.5 c Lauritz.com - Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult. Panton chair designades av Verner Panton 1959 och det är en av hans mest kända möbler. Den är ju bara så snygg!!! Vitra tillverkar fortfarande stolen och den här klassiska modellen kostar ungefär 8000 kr. Det här exemplaret ropas ut för 3000 kr. (Ingelmarks 28 juni) Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? 414106. VERNER PANTON. STOL VERNER PANTON. Bilder. Utvalt av våra antikexperter. 414106. VERNER PANTON. STOL VERNER PANTON. Beskrivning. Design: Verner Panton 1967 Hermann Miller Fehlbaum produktion från 1971 i polystyren, lila. Höjd ca. 83 cm (sitthöjd ca 43 cm). Visa hela. Verner Panton (1926-1998), Danmark. Spiral mini. Signerad, plast. Höjd: 60 cm. Verner Panton, född 1926 i Gantofte på Fyn, död 1998, dansk inredningsdesigner och färgteoretiker. Auktionen avslutas den 14 juni 2021 och just nu är priset 2.800 k

Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Nr Beskrivning Klubbat 341 Verner Panton (1926-1998) för Plus Linje A/S, stol, Cone-chair, röd tygklädsel (möjligen tidigt omklädd), fyrdelad snurrbar metallfot, Danmark 1950/60-tal, stoppning något torkad, botten invändigt något anlupen/dry padding, a bit tarnished inside Klädd i rött ylletyg och stål ben. Formgiven 1959, tillverkad av Vitra. Höjd 88 cm +(109) 679-123-2798. Alla de hetaste fynden. min önskelist

Auktion Verner Panton, Amoebe, fåtölj Stockholms

  1. Stol VERNER PANTON 'Pantonswing' (momsfri) Lot nr. 25. Varen blev solg
  2. Sveriges största cirkulära marknad • Köp & sälj begagnat & second hand - enkelt & hållbart. Mode, Inredning, Elektronik, Motor, Samlarobjekt & mer • Trader
  3. Visste du förresten att Verner Panton har designat en stol för Ikea? 1950-tal. Den första Ikeakatalogen kom 1951. Dela fotot på Pinterest. Lövet kom 1956. Dela fotot på Pinterest. Grill, designad av Bengt Ruda, 1958. Dela fotot på Pinterest. Sierra. Formgiven av Bengt Ruda, 1959
  4. 10 Ikeamöbler som säljs dyrt på auktion - har du någon av dem hemma? Att köpa gamla Ikeamöbler på auktion blir allt mer vanligt. Vi tog hjälp av våra vänner på Elle Decoration för hur man vet om man har möbler hemma som man kan göra sig en hacka på - eller vad man ska hålla utkik efter om man själv vill ge sig in i budkriget

Stol Sjuan i barnstorlek, Miljögården. Svart Verner Panton-stol i barnstorlek, Nordiska Galleriet. Lapptäcke på väggen, Mow Living. Gul ryggsäck Kånken Mini, Fjällräven. Lila skor och gula gummistövlar, Normann Copenhagen. Svart tygdocka och lampa i form av en flugsvamp, Casa Shop. Lejonkudde, stor tygdocka och svart flygplan, Hay Auktionstipset Verner Panton. Par stole, 'Verpan system 1. Hem / Stol Online / Auktionstipset Verner Panton. Par stole, 'Verpan system Panton förespråkade ett organiskt formspråk, Verner Panton på auktion. Verner Pantons mest kända stol, klubbad för 1 850 kr, nypris 2 990 kr. magasinet kombi. 5 2020 Välj mellan olika klädslar, maskintvätta dem när det behövs - och ha gärna flera hemma för att få lite omväxling. Fyra stolar av god kvalitet, från Danmark, 50-tal eller 60-tal. Stolarna är helt i teak och ovanligt lätta. Tyget är lätt att byta, sitsen sitter bara med fyra skruvar. Pris 3.400 kr OBS

Arne Jacobsens stol Sjuan med armstöd. Den är ju bara så snygg. Man kan verkligen ha den som bara en skulptur i rummet. Just detta exemplar är tillverkat 1973 (Sjuan designades 1955). Den andra stolen är designad av en annan dansk, Verner Panton, 1981. Den är gullackerad och i formpressad plywood. (Hallands Auktionsverk 26 juni) Ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Panton Chair, Vitra. Plast. Bredd: 50 cm, Höjd: 82 cm, Djup: 61 cm, Sitthöjd: 41 cm. Verner Panton, född 1926 i Gantofte på Fyn, död 1998, dansk inredningsdesigner och färgteoretiker. Såldes för 2.600 kr på auktionen den 23 november 202

Verner Panton - Auctionet - Online auction

Pontus Silfverstolpe, antikexpert och en av grundarna av Barnebys, listar 8 klassiska Ikea-möbler som har ökat mest på auktion. 1. Bokhylla i teak av Gillis Lundgren. - Kostar cirka 35 000 kronor på den franske sajten Selency, säger Pontus Silfverstolpe. 2. Stolarna Vilbert av Verner Panton. - Stolarna Vilbert i. Verner Panton 1926-1998. Lounge stol, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, trådudtræk og mærker 21.05.2015 - Vintagefrossa i Ikeamöbler! Visste du förresten att Verner Panton har designat en stol för Ikea

VERNER PANTON, Hjärtestolen, Vitra

Auktion 2018-05-26. Rop fr.o.m. säljes endast på anbud . Nr Beskrivning Klubbat 446 Verner Panton för IKEA 1993, stol, Vilbert. Laminat i blått, violett, grönt, rött och grått, etikettmärkt. H84cm, obetydlig ytslitage: 2 000 kr Tillbaka till. Verner Panton (1926-1998) En färgstark formgivare och inredningsdesigner som växte upp på Fyn. Flyttade till Köpenhamn för att studera vid Konstakademien för bland annat Poul Henningsen. Retro. På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Gunnar Nylund, Ulla Procopé, Eer.. Auktion | Verner Panton stol | Stockholms Auktionsverk. Kr1,010 Kr412 Spara: 59% mindre. Gustavianskt bord och stolar 5 idéer till ditt hem. Kr1,030 Kr412 Spara: 60% mindre. Barnbord, IKEA, Kritter med 2 stolar 80 kr i Stockholm. Kr1,010 Kr402 Spara: 60% mindre. TOVE Stol Velvet Svart Shoppa hos SoffaDirekt

Tuffa stolar. 24Jun08. Arne Jacobsens stol Sjuan med armstöd. Den är ju bara så snygg. Man kan verkligen ha den som bara en skulptur i rummet. Just detta exemplar är tillverkat 1973 (Sjuan designades 1955). Den andra stolen är designad av en annan dansk, Verner Panton, 1981. Den är gullackerad och i formpressad plywood Panton Junior barnstol matt finish white Svenssons.se. Hoppa till innehåll. För Historia Önskelista Mitt Konto Hem / Köp Stol / Panton Junior barnstol matt finish white Svenssons.se. Rea Verner Panton föddes i Danmark 1926 och utbildade sig till arkitekt på Konstakademin i Köpenhamn, Han blev först med att skapa en uppblåsbar stol och lyckades också med vad många andra formgivare bara drömde om; 4 000 kronor på auktion idag. Bild: Bukowskis. 6 1. Flowerpotlampan av Verner Panton. Verner Pantons design är ofta i plast. Den mest kända prylen är nog lampan Flowerpot, men det finns andra objekt att titta efter på ­auktioner om du vill fynda 60-talsdesign. Bland Verner Pantons skapelser finns bland annat en stol helt i plast gjord i ett enda stycke, en uppblåsbar möbel och läckra.

IKEA Ikoner. IKEA har under åren låtit en rad kända formgivare stå för designen på allt ifrån möbler, belysning till vardagsföremål. Inför en kommande temaauktion IKEA Ikoner söker Stockholms Auktionsverk föremål från några av IKEAs mest ikoniska samarbeten. IKEA, Karin Mobring, Natura. Inlämning sker i Magasin 5, Stockholm Vid våra auktioner Nutida säljer vi konst, design och konsthantverk från efterkrigstid fram till vår egen samtid. Visning Nutida. Här finner du konst av våra mest kända och spännande samtidskonstnärer som Karin Mamma Andersson, Cecilia Edefalk, Lena Cronqvist, Linn Fernström, Ola Billgren, Ernst Billgren, Jockum Nordström, Rolf. Auktion 2018 03 22 Lidt inspiration til den kommende auktion, her vil der vil være et stort udvalg af danske møbelklassikere og design. Arne Jacobsen - Svanen, 3217, 3107 (7´er), AJ Bord Poul Henningsen - PH Artichoke (Kobber), PH 2/1 (Pendel), PH 3½-2½ (Gulv) Nanna Ditzel - Trinidad Hans J. Wegner - CH24 (Y-Stol) Verner Panton - Flowerpot Piet Hein - Super Ellipse Shoichi Uchiyama.

Auktion | Stol Verner Panton | Stockholms Auktionsverk

Bild: Auktionskompaniet Veckans drömmöbel på auktion är utan tvekan Harry Bertoias Diamond Chair - eller som den egentligen heter - stol 421. Hary Bertoia (1915-1978) tog patent på denna unika stol för Knoll redan 1952 och fortsatte efter det med möbeldesign i några år tillsammans med bland annat Eero Saarinen och paret Eames, innan han började med skulpturer Designad stol. BMW hos Bilia Group Nya, begagnade och laddbara bilar; Hem / Designad stol / BMW hos Bilia Group Nya, begagnade och laddbara bilar. Rea! BMW hos Bilia Group Nya, begagnade och laddbara bila Fast Pris/Auktion. Fast Pris/Auktion. Försäljningsdatum. Försäljningsdatum. Skapa bevakning. Applicera filter. Annons. Stolar 8 st Vitra. 3d 1h. Läs mer. 2,500 SEK. Charles & Ray Eames stol DSR Vitra. Butik. Läs mer. 2,395 SEK. Charles and Ray Eames, a Mid Century Modern Red Panton Chairs by Verner Panton for Vitra - Set of 5. Butik.

Verner Panton - Bukowski

  1. Verner Panton (1923-1998) / Vitra: Tre formstøbte 'Panton Chair' stole(3) Sortgråt formstøbt plast. Panton signatur. Hammerslag: 1.400 DKK. Auktionen er slut. Ekornes: Stressless lænestol. Betrukket med sort læder, drejeligt stel af bøgetræ, justerbar ryg og sæde. Fremstillet hos Ekornes, Norge. Hammerslag: 1.000 DKK. Auktionen er slu
  2. - Det är en stol som heter Vilbert och är designad av Verner Panton. Och det härliga är att den designades för Ikea i början av 1990-talet men det blev en flopp. Men som med många andra designmöbler så har allt sin tid och det gäller stolen Vilbert som är ganska het idag, säger Joakim Karlsson
  3. Arne Jacobsen: 7'er stol med armlæn, model 3207. Stel af stål, polstret med lys uld. Fremstillet hos Fritz Hansen. Hammerslag: 800 DKK. Auktionen er slut. Verner Panton (1923-1998): Et par Bachelor stole (2) Stel af forkromede stålrør, lærred i ryg og sæde, løse hynder med rød uld

Stol Verner Panton Auktionshuset dab A/

  1. Verner Panton (1926-1998) gik sine egne veje, og var egentlig ikke særlig populær i Danmark i sin storhedstid, hvor de fleste ikke rigtig forstod hans eksperimenterende stil. Derfor er det ikke tilfældigt, at det var schweiziske Vitra, der i 1959 gik med på Pantons idé om at skabe en stol støbt ét stykke, i øvrigt som den første nogensinde
  2. Verner Panton begyndte ellers sin karriere hos Arne Jacobsen, hvor han blandt andet var med til at tegne Myren. I modsætning til de populære danske designere arbejdede Panton med banebrydende tanker og skabte revolutionerende designs som Panton-stolen (1960), der var formstøbt plastik, og Kræmmerhusstolen (1958), der vendte tyngdekraften på hovedet
  3. st i Danmark. Verner Panton arrangerade gärna flera
  4. Fri fragt i hele landet! Y-stolen designet af Hans J. Wegner og produceret af Carl Hansen & Søn. Vælg træsort, flet, olie eller lak her
  5. Dråben spisestol af Arne Jacobsen er designet i 1958. Stolen produceres hos Fritz Hansen. Vælg i farve, stof og læder. Fri fragt

VERNER PANTON på Metropol Auktione

  1. T.ex. The Panton chair från 1960, som tog många år för Verner Panton att ta fram rätt material och hitta en tillverkare som kunde pressa stolen. Alla sa att det var omöjligt, men han lade ner sin tid på att hitta rätt tillverkare och gav sig inte. Den tillverkas idag av Herman Miller/ Vitra
  2. g Lassen. Den Trætte Mand, som den overpolstrede stol her hedder, er ligesom sofaen tegnet i 1935 - dog er stolen fremstillet af snedkermesteren A.J. Iversen. Stolen slog alle rekorder, da den blev solgt for 1,4 mil. kr. tilbage i år 2014 på auktion herhjemme. (Billede af Bruun Rasmussen
  3. Verner Panton var en af de mest toneangivende designere i 1960'ernes Europa. Han designede møbler, belysning og rumdesign, og brugte for det meste materialerne plastik, stål og glasfiber. Panton eksperimenterede med stærke farver og skulpturelle fomer, og var især kendt for den formstøbte plastikstol 'Panton-Stolen' fra 1965. Verner.

Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Timepieces 630 Contemporary Art & Design 631 Modern Art + Design 632 Important Spring Sale 633 Tidigare auktione I gangen på tilbygningens førstesal står én ud af 21 unikke Art Chairs, som Verner Panton fremstillede til en udstilling i 1981. Stolene er egentlig Verner Pantons berømte S-stol, som er blevet skåret i forskellige former

Christina Lindberg & Verner Panton ? Sveriges utan tvekan mest legendariska pinup-drottning Christina Lindberg som bla.inspirerat Tarantino till Darryl Hannah´s roll i Kill Bill-filmerna. Här på en bild med en pall med okänt ursprung från Fib Aktuellt från den tiden då tidningen sålde i 300-400 000ex per nummer & var rumsren (1970-talets mitt?) Montana producerer en stol, som oprindeligt blev designet af Verner Panton og kendt som Tivoli-stolen tilbage i 50'erne. Men da Montana genoptog produktionen og salget for nogle år siden, skete det uden en aftale med Tivoli i København, som nu har eneretten til brugen af navnet

Verner Panton Vp Globe Suspension Lamp - hivemodern

Mary karmstol i Rosa sammet. - Nimara.se Mary karmstol i Rosa sammet. - Nimara.se Mona karmstol i Rosa sammet. - Nimara.se Mona karmstol i Blå sammet Afteroom Stol 3, SvartSvart Textil Menu @ Rum21.se $ USD - US Dollar € EUR - Euro £ GBP - GB Pound. Kr SEK - Swedish Krona. Nkr NOK - Norwegian Krone. Dkr DKK - Danish Krone. Valuta: Logga In - Skapa konto - Valuta: Logga In. Skapa konto. 0 Item(s) - Kr0. Du har inga punkter i din.

VERNER PANTON, stol, "Vilbert", IKEA, 1993-94

Verner Panton, Vilbert, stolar 4 st, IKEA 1993-94

Wishbone (Y) Chair - CH24 - Beech - Natural Cord, price: kr19894, product information, reviews. 7 day a week support, safe shopping, % hot discounts. ☎ 00 44 (0) 208144226 Se de mange gode Y-stol-tilbud her . Hvis du drømmer om at sætte kløerne i et godt Y-stol-tilbud, så er du kommet det helt rigtige sted. Hos Interiorshop.dk kan du nemlig finde smukke designmøbler og Y-stol-tilbud, så du kan få en billig Y-stol hjem at pryde din bolig Verner Panton, stol , Panton one, stk stole Farve 1montparnasse år gamle OBS . Stort udvalg af designermøbler af designere som Hans J. WEGNER CHY - STOL CLASSIC. CH2 bedre kendt som Y-stolen. Produktionen af Y-stolen startede i. Wegner, Arne Jacobsen, Børge Mogensen m. Eames stol, Y - stol , Trinidad stol, Andet fra Verner Panton. Udover at have designet flere store møbel- og lampeklassikere, har Verner Panton også designet tekstiler, lysestager og brugskunst. I dag sælges hans originale lamper for mange tusinde kroner på auktion, mens de relancerede modeller af hans stole og lamper sælges til høje priser også

STOL, "Vilbert", Verner Panton, Ikea, 1993/94

Verner Panton - Panto - Lampe Panto lampen ligner meget VP Globen som er en af VP's mest spetaktulære og eftertragtede lamper. Den hænger ligesom VP Globen i rummet som en stor sæbeboble eller UFO Stol Bästa Autentiska; Stol Bästa Pris; Stol Bästsäljare; Kärn tills nu oroa eames stol kopia Lägg i varukorgen. Kr1 010 Kr392. ikea verner panton stol Lägg i varukorgen. Matstolar online hos Chilli. Välj från ett stort urval till bra priser. Köp matstolar från 149 kr Fri frakt Snabba leveranser 20-60% rabatt - Chilli.s Verner Panton - Panthella - Lampe Panthella lampen der er formet som en svamp og kan fås i to udgaver, en bordlampe og en gulvlampe. Princippet i Panthella lampen er en stor halvkugleformet skal der skærmer pæren og lyset reflekteres så af lampens trompetformede fod

  • Bitvavo identiteitsverificatie duurt lang.
  • Las Vegas luxury vacation packages.
  • Insättningsautomat Farsta.
  • Fastighetsanalytiker jobb.
  • Handelshögskolan Kontakt.
  • Proposition lag om värdepappersmarknaden.
  • STAG Industrial AFFO.
  • Ställa in.
  • The Green Deal.
  • § 1 abs. 3c kwg.
  • Biometri Avanza.
  • Wirex Karte aufladen.
  • Stage 3 emphysema.
  • Amazon India salary hike 2020.
  • Safe moon Coinbase.
  • Klarna Aktie wert.
  • Viking Line Avanza.
  • Taxeringskalendern PDF gratis.
  • Bitcoin ATM burnaby.
  • Jade coin Destiny 2.
  • Kifid betekenis.
  • EToro ITIN number.
  • Tickmill bonus.
  • Bittrex wiki.
  • Proof of Burn cryptos.
  • TimePlan Scandic logga in.
  • Examen Handelshögskolan Göteborg.
  • Exuviance Retinol Eye Cream.
  • Best N64 emulator Android 2021.
  • Samla alla lån på ett ställe Flashback.
  • Tesla update.
  • Slogan generator AI.
  • Varbergs Sparbank privat.
  • Android icon pack png.
  • Småskaligt Engelska.
  • LBC money Padala rates.
  • Tronscan API.
  • Telenet Webmail prullenbak automatisch leegmaken.
  • Köpa nyproduktion 2021.
  • XRP trading hours.
  • Coinbase Italia recensioni.